Jak zapobiegać wszawicy
Wszawica jest wywoływana przez pasożyta – wesz głowową mającą długości 2-3 mm, która żyje na owłosionej skórze głowy człowieka, żywiąc się jego krwią. Dorosła samiczka składa od 100 do 300 jajeczek zwanych gnidami, które przylegają mocno do włosów dzięki substancji klejącej. Z tych jajeczek w ciągu 7 – 10 dni wykluwa się larwa, która przeradza się w dorosłego osobnika.
Wszy odżywiają się krwią żywiciela, ślina owadów wprowadzona do skóry podczas ukłucia powoduje silny świąd oraz odczyn zapalny. W wyniku drapania może dochodzić do wtórnego zakażenia bakteryjnego.
Objawy wszawicy:
- Silny świąd owłosionej części głowy
- Widoczne gnidy, czyli jajeczka pasożyta najczęściej za uszami , na skroni, na potylicy oraz dorosłe żywe insekty, które upodabniają się do koloru włosów
- Zakażenia wtórne powstałe na skutek drapania i uszkodzenia naskórka
- Mogą również wystąpić powiększone węzły chłonne
Przenoszenie wszawicy:
- Styczność głowy z głową
- Szczotki, grzebienie, spinki
- Ubrania, czapki, szaliki
- Pościel, koce, poduszki, materace, ręczniki
Leczenie wszawicy:
Leczenie jest dość proste, a polega na stosowaniu środków owadobójczych na owłosioną skórę głowy. Środki te są dostępne w aptece w postaci: szamponów, lotionów oraz preparatów roślinnych. Stosuje się je wg załączonej ulotki. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie). Dobrze jest zastosować preparat ponownie po upływie 7- 10 dni, ponieważ preparaty te słabiej działają na gnidy. Gnidy można też usunąć z głowy płucząc umyte włosy ciepłym 6% octem, który powoduje ich odklejanie.
W przypadku, gdy wszawica występuje u jednej osoby, kurację preparatem zwalczającym pasożyty należy przeprowadzić wśród wszystkich domowników.
Zapobieganie wszawicy:
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny
Częste przeglądy włosów przeprowadzone przez rodziców
Używanie wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku: grzebienie, szczotki do włosów, ręczniki, czapki itp.
W przypadku stwierdzenia u dziecka wszawicy, proszę o poinformowanie pielęgniarki szkolnej lub wychowawcę klasy.