Od kilku lat nasza szkoła jest zaprzyjaźniona z Gimnazjum Saint Ouen w Plouay. Spotykamy się każdego roku. W jednym my jedziemy do Bretanii, a w następnym gościmy naszych przyjaciół w Warszawie. Uczestniczą w wymianie uczniowie szkoły podstawowej, oddziałów gimnazjalnych.

Uczniowie są goszczeni przez tydzień w rodzinach. Językiem wymiany jest język francuski. Uczniowie przez tydzień są „zanurzeni” w autentycznym języku co niesłychanie przyczynia się do wzrostu motywacji uczenia się i chęci porozumiewania się w obcym języku.

Każdy z uczniów jest goszczony w domu koleżanki lub kolegi, z którym wcześniej przez parę miesięcy korespondował e-mailowo, poprzez portale społecznościowe czy Skype.

Uczniowie jeden cały dzień spędzają w szkole francuskiej biorąc udział we wszystkich zajęciach szkolnych. w pozostałe dni jeżdżą na wycieczki poznając kulturę, tradycję, historię Bretanii. Odkrywają ocean i całą odwieczną kulturę morską tego regionu.

Weekend uczniowie spędzają w rodzinach. Poznają zwyczaje rodzin francuskich (posiłki, plan dnia, sposoby spędzania czasu wolnego). Ten czas spędzony wspólnie bardzo przyczynia się do pogłębienia więzi między uczniami i prowadzi często do długotrwałych przyjaźni.

Wymiana od 24 maja do 1 czerwca 2016 r. nasi uczniowie byli z (re)wizytą. Zwiedzili między innymi Wyspę Groix na Oceanie Atlantyckim, port w Lorient, a także cytadelę w Port Louis.

Wymiana od 31 maja do 7 czerwca 2017 r. nasi przyjaciele z Francji gościli u nas. Zabraliśmy ich między innymi do Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogli odbyć wycieczkę kolejką wąskotorową, a także podziwiać warszawskie widoki z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki. W ramach odbywającego się w czerwcu Dnia Sportu w naszej szkole, nasi goście wzięli udział w meczu siatkówki z naszymi uczniami.

Wymiana od 5 czerwca do 12 czerwca 2018 r. nasi uczniowie byli z (re)wizytą.  Tym razem mogli zobaczyć m. in. bunkry dla łodzi podwodnych K3, Sanktuarium patronki Bretanii Św. Anny d’ Auray, średniowieczne miasto Vannes – Katedrę, mury obronne i Stare Miasto. Dodatkowo spędzili czas w parku rozrywki Puy du Fou.

Wymiana od 21 maja do 28 maja 2019 r. nasi przyjaciele z Francji znów goszczą u nas. Tym razem zabieramy ich do Muzeum Figur Stalowych i do ZOO. Będą mogli zwiedzić Stare Miasto, Pałac Prezydencki i Ogród Saski. W ramach odbywającego się co roku Dnia Sportu w naszej szkole, nasi goście wezmą udział w meczu piłki nożnej z naszymi uczniami. Dodatkowo zabierzemy ich na trampoliny do „Stacji Grawitacja”.

Poniżej zamieszczamy prezentację przygotowaną przez jedną z uczestniczek wymiany 2018.

Prezentacja z wymiany polsko-francuskiej – do pobrania

[Best_Wordpress_Gallery id=”26″ gal_title=”Wymiana fr”]

Wymiana polsko-niemiecka  trwa od kilkunastu już lat. Uczestniczą w niej uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej i liceum.

Z naszymi niemieckimi przyjaciółmi spotykamy się dwa razy w roku –   wiosną oni przyjeżdżają do nas, my zazwyczaj pod koniec roku szkolnego jeździmy do Niemiec.

Każdy wyjazd jest przygotowywany dużo wcześniej – w swoich szkołach pracujemy nad konkretnym projektem, przygotowujemy występy, wymieniamy maile.

W trakcie wyjazdu młodzież mieszka u rodzin – umożliwia to nawiązanie bliższych kontaktów i zdobywanie umiejętności porozumiewania się w obcym języku.

Stałym elementem naszej wymiany jest zwiedzanie regionu i poznawanie kraju, a także wspólna Msza Święta.

Każdej wymianie towarzyszy temat przewodni.

Wymiana od 6 do 12 marca 2016 r. –  Moja mała ojczyzna. Podczas takich spotkań nie może zabraknąć wielu atrakcji, tak dla ciała, jak i ducha. Tym razem naszych niemieckich przyjaciół zabraliśmy m.in. do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, a także wizyta w Teatrze Wielkim i przedstawienie Romeo i Julia.

Kolejna wymiana od 11 do 16 marca 2018 r. – Ludzie tworzą historię. Nasi goście mogli zobaczyć między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sportu i zwiedzić Stare Miasto. W ramach spotkania sportowego wzięli udział w Parku Trampolin.

Wymiana od 9 do 14 września 2018 r. – Młodzież w Polsce – młodzież w Niemczech – Sceny dnia powszedniego utrwalone w postaci zdjęcia i filmu. Nasi uczniowie podczas tej wymiany mieli zapewnione różne atrakcje. Między innymi mogli zobaczyć Katedrę miasta Essen, gazometr w Oberhausen, a także zwiedzali wystawę o górnictwie.

[Best_Wordpress_Gallery id=”27″ gal_title=”Wymiana DE”]